Sla navigatie over
Nieuws

Vrijheidsontbijt in de grand foyer

5 mei 2025

Om 80 jaar vrijheid te vieren, vond het Vrijheidsontbijt op Bevrijdingsdag in de grand foyer plaats. Bijna 300 gasten namen deel aan een informeel ontbijt om met elkaar in gesprek over vrijheid. De ontbijtgasten konden na afloop Paleis Het Loo bezoeken. Daar is o.a. de tentoonstelling Tegenspel - een jaar vrouwelijk koningschap te bekijken, waar ook de Tweede Wereld Oorlog en de bevrijding va Nederland een groot onderdeel van zijn.

Ontmoetingen met impact aan de ontbijttafel
Vrijheidsmaaltijden zijn ontmoetingen met impact: waar vrienden en vreemden aan tafel gaan en verhalen delen. Ze zijn er in allerlei vormen en groottes. Deze traditie groeit en ieder jaar zijn er meer locaties, in 2025 maar liefst 1200. Van kleinschalig met buren tot groots op een iconische locatie. Elke Vrijheidsmaaltijd heeft tevens een eigen karakter. Het thema Vrijheid en kunst staat centraal in het programma, dat zowel laagdrempelig is als inhoudelijk.

In gesprek over vrijheid

Programmaker Pablo Pichel ging in gesprek met Zoni Weisz. Zoni Weisz is een jongetje van 7 jaar als zijn ouders, twee zusjes en een broertje worden opgepakt door de nazi's tijdens de zogeheten zigeuner-razzia op 16 mei 1944. Zoni, die op dat moment was ondergedoken, is de enige van dit Sinti-gezin die de Tweede Wereldoorlog overleefde. Na de oorlog werkte hij als tuinman op Paleis Het Loo.

Zoni Weisz vertelt hoe hij de oorlog overleefde. Foto: Rob Voss
Het vrijheidsontbijt vond plaats in de grand foyer van Paleis Het Loo. Foto: Rob Voss

Stadsgedicht als vrijheidsgedicht

Ook werd het vrijheidsgedicht opgevoerd. Ivar de Vries, winnaar van de dichtwedstrijd '80 jaar vrijheid', droeg zijn stadsgedicht voor tijdens het vrijheidsontbijt op Paleis Het Loo. Zijn stijl beweegt zich tussen rap en spoken word, met poëtische teksten in een intieme muzikale setting.

In zijn motivatie voor het gedicht schreef hij: “In een wereld waarin alles steeds sneller en beter moet, vergeten we om af en toe gas terug te nemen en te kijken naar waar we zijn. Dankbaar te zijn voor de plek waar we nu leven. Het verleden lijkt soms zo ver weg dat een onderwerp als de Tweede Wereldoorlog misschien meer op fictie lijkt dan op iets waar onze levens uit voort zijn gekomen.” Met zijn gedicht hoopt hij dat lezers en luisteraars zich openstellen voor wat er in ons verleden ligt.

Tijdens de maaltijd worden gesprekken aan tafel op gang gebracht aan de hand van vraagkaarten.

Ivar de Vries draagt het stadsgedicht voor. Foto: Rob Voss
Vrijheidsontbijt op Paleis Het Loo. Foto: Rob Voss

Stil staan

Stil
Staan

Bij een rust die vanzelfsprekend lijkt

Stil
Staan

bij verhalen die haast ondenkbaar zijn

Het hoofdstuk uit ons boek waar je je ogen voor wilt sluiten
Een deel van ons verhaal dat je pas hoort wanneer je luistert

Stil
staan

Bij hen wiens woorden zwegen
De daden lieten spreken
Wiens schouders lasten droegen zodat wij niet hoeven voelen
Wat onze vrijheid kost

Waar de woorden zacht vervagen blijft het leed nog steeds intact
De tijd kan wonden helen maar wast het bloed niet van ons af

Stil
Staan

Ivar de Vries
Winnaar Stadsgedicht
ter gelegenheid van de viering van 80 jaar vrijheid in Apeldoorn